Staff Team

Leadership & Management Team

  • Mrs T Newton – Headteacher & Safeguarding Lead
  • Mrs C Macpherson – Deputy Headteacher
  • Mrs J Jackson – Root Phase Lead Nur & Rec,Assistant Head, Teacher (RJ)
  • Mrs L Garcha – Shoot Phase Lead Y1 & Y2, Assistant Head, Teacher (3CG), Maths & PP Lead
  • Mrs L Newton – Branch Phase Lead Y3 & Y4, Techer (4N) & PE Lead
  • Miss K Evans Oak Phase Lead Y5 & Y6, Teacher (6E) & Writing Lead
  • Mrs S Dixon – SEND Lead
  • Mrs J Graham – Safeguarding & Pupil & Welfare Support (PAWS)
  • Mrs V Baker – Finance & Operations Lead
  • Mrs A Fieldhouse – Finance & Operations Support, Procurement Manager

Learning Support, Pupil & Family Support Team

  • Mrs A Jones –Learning Mentor, First Aid Manager
  • Miss B Price – HLTA, Learning Mentor
  • Mrs S Peters – Learning Support Assistant, Speech & Language Support
  • Miss T Schofield – Learning Support Assistant
  • Mrs H Uppal – Learning Support Assistant
  • Miss A Glover – Learning Support Assistant
  • Mrs K Froggatt – Learning Support Assistant
  • Mrs J Townsend – Learning Support Assistant
  • Mr E West – Learning Support Assistant
  • Miss M Froggatt – Learning Support Assistant
  • Miss S Mills – Learning Support Assistant

Teaching Staff

  • Miss C Callcott (Nur) – Teacher, PSHE Lead
  • Miss L Coote (Nur) – Teaching Assistant
  • Mrs E Gill (Rec) – Teacher & RE/EAL Lead
  • Miss M Seal (Rec) – Teaching Assistant
  • Miss L Roberts (Rec) – HLTA (First Aider)
  • Mrs K Day (Rec) – Teaching Assistant
  • Miss S Harvey (Y1) – Teacher & Online Safety/ICT/Acting Phonics Lead
  • Miss R Pottle (Y1) – Teacher
  • Mrs V Lowbridge (Y1) – Teaching Assistant
  • Miss S Bushell (Y2) – Teacher & School Council, Art
  • Mrs E Ladbury (Y2) – Teacher
  • Miss A Townsend (Y2) – Teaching Assistant
  • Mrs L Corbett (Y3) – Teacher & DT Lead
  • Mrs L Garcha (Y3) – Teacher, Maths & PP Lead
  • Mrs S Rich (Y3) – Teacher & MFL Lead
  • Mrs A Wilkes (Y3) – Teaching Assistant (First Aider)
  • Mrs L Newton (Y4) – Teacher & PE Lead
  • Miss R Gregory (Y4) – Teacher & Geography Lead
  • Mrs S Ward (Y4) – Teaching Assistant
  • Miss L Martin (Y5) – Teacher & School Council, History Lead
  • Miss R Chapman (Y5) – Teacher, SMSC Lead
  • Mrs S Clift (Y5) – Teaching Assistant
  • Miss K Evans (Y6) – Teacher, Pixl & Writing Lead
  • Mrs S Pitt (Y6) – Teacher, Reading & Library Lead
  • Mrs M Steventon (Y6) – Teaching Assistant (First Aider)
  • Mrs J Meredith (Y6) – Teaching Assistant
  • Miss P Noakes – Teacher, Outdoor Learning Lead
  • Mrs V Lippitt – Teacher & Art Lead

School Support Staff

  • Mr D Mytton – Site Manager
  • Mr W Butler – Site Assistant
  • Mrs H Smith – Attendance Lead & Administration
  • Mrs T Alves – Extended Services Coordinator & Administration
  • Mr D Davies – Morning Site Support
  • Mr T Akers – Morning Site Support

Catering Staff, Lunchtime Supervisors & Cleaning Team

  • Mrs F Mason– Head Cook
  • Miss J Smith – Catering Deputy
  • Mrs T Webb
  • Mrs J O’Conner
  • Mrs S Brown
  • Mrs T Robins
  • Mrs T Dean
  • Mrs J Hodson
  • Mrs D Dunn
  • Mrs K Froggatt
  • Miss A Glover
  • Mrs G Smith
  • Mr W Butler
  • Miss S Mills
  • Mrs N Holland
  • Mrs G Richards – Cleaning Supervisor & Ambiance Coordinator
  • Miss L Keay
  • Mrs S Gwilt

Woodies – Breakfast and Afterschool Staff Team

  • Mrs T Alves – Extended Services Coordinator
  • Mr W Butler
  • Miss M Froggatt
  • Mrs K Froggatt
  • Miss S Mills
  • Mrs H Uppal